Vrste pravil igralcev v nogometnih igrah

Pravila nogometaša

Pravila za nogometaše vključujejo pravila za višino zadetka, igrišča in žoge, pravila za dežurnega sodnika in podrobnosti v tem članku.

Nogomet je zelo priljubljen šport od preteklosti do danes, uživajo ga tudi vsi ljudje, tako odrasli kot otroci.

Kdo ne pozna Cristiana Ronalda ali Lionela Messija? Zagotovo vsi vedo. No, ta dva človeka sta profesionalna nogometaša, ki sta danes zelo znana zaradi svojih izjemnih dosežkov v nogometnem svetu.

Priljubljenost nogometa ne zadeva samo igralcev, v njem obstajajo pravila igre, ki nogomet polepšajo.

Morda že poznamo nekatera nogometna pravila, kot so velikost igrišča, zadetki, število igralcev, ofsajdi in še veliko več. FIFA predpise za nogometne igralce sprejema tako, da upa, da jih bodo lahko poznali tako igralci kot nogometno občinstvo.

Kakšna so pravila za nogometne igralce, ki jih je oblikovala FIFA? Poglejmo si naslednjo razlago.

1. Cilj

pravila nogometaša

Cilj v nogometni tekmi ima višino gola 2,44 metra in širino 7,32 metra.

2. Nogometno igrišče

Po navedbah FIFA je velikost nogometnega igrišča za mednarodne tekme, tj.

3. Žoga

Žoga je okrogle oblike, tehta približno 396-453 gramov in ima obseg približno 68-71 cm.

4. Pravila igre

Pred začetkom tekme si morajo igralci stisniti roko z nasprotnim igralcem.

Nato sodnik vrže kovinski kovanec, kjer vsak kapetan ekipe izbere eno stran kovanca. Izbira strani kovanca, kjer lahko kapitan izbere začetno žogo ali gol.

5. Število igralcev

Število igralcev za vsako ekipo na nogometni tekmi, in sicer 11 igralcev.

Če je število igralcev manjše od 7 igralcev ali če imajo 4 igralci rdeči karton, bo ekipa izgubila tekmo

6. Kapetan ekipe

Vsaka ekipa ima kapetana, ki je zadolžen za razpravo s sodnikom, če na tekmi obstajajo težave.

7. Pravila za nošenje dodatkov

Na tekmah lahko igralci nosijo dodatke, kot so

• Jersey

Dres, ki se uporablja, ne sme biti enak med obema ekipama, tako barvno kot vzorčno. Vsaka ekipa ima vsaj dva dresa, in sicer domači dres (domača tekma) in gostujoči dres (gostujoča tekma).

• Nogavice in palube za nogomet

Na nogometnih tekmah morajo igralci nositi nogavice in terase. Namen uporabe te dodatne opreme je zaščititi golenice in zmanjšati tveganje za poškodbe.

• Rokavice

Posebne rokavice, ki se uporabljajo za vratarje, so koristne za zaščito rok pred močnimi udarci in lažje lovljenje žoge. Poleg tega ga lahko drugi igralci nosijo tudi v hladnem ali zasneženem prostoru.

• Pokrivala

Pokrivala za glavo se uporabljajo posebej za igralce, ki so utrpeli poškodbe glave.

8. Sodnik

Sodnik je odgovoren za vodenje igre in odločanje, ko igralec stori prekršek. No, pri opravljanju svojih nalog sodniku pomagata 2 pomočnika sodnika na terenu.

9. Pomočnik sodnika

Pomočnika sodnika pogosto imenujejo linijski strelec. Linesman je zadolžen za pomoč glavnemu sodniku pri sprejemanju odločitev v ofsajdu z dvigom zastave in tudi nadzorom izvajanja metov v kotih.

10. Pravila časovne razporeditve nogometnih tekem

Nogometna tekma s polnim delovnim časom traja 90 minut in je razdeljena na dve polovici. Vsak krog ima 45 minut. Po zaključku prvega polčasa igralci dobijo odmor za 15 minut.

Če je potreben zmagovalec in je čas tekme 90 minut, se izvede dodatni krog 2 x 15 minut. Ko je rezultat še vedno enak in ni zmagovalca, se izvede enajstmetrovka.

11. Pravila za začetek

Začetek se izvede ob začetku tekme. Nekatera pravila pri začetku začetka so kot pri začetku tekme, po zadetku, začetku drugega polčasa in začetku kroga podaljška.

12. Pravila ciljev

Zadetek se doseže, ko žoga preide popolnoma čez vratnico in ni igralca v položaju prekrška ali ofsajda.

13. Pravila ofsajda in zunaj njega

Do ofsajda pride, ko igralec poda žogo drugemu igralcu v nasprotnikovi obrambi, vendar je igralec pred nasprotnikovim branilcem. Pomočnik sodnika bo dvignil zastavo, če je ofsajd, zdaj se nasprotje ofsajda imenuje onside.

14. Pravila žoge

Ko žoga izstopi na bok igrišča, se izvede met, če žoga izstopi poleg vrat, se izvede kot ali strel.

Ko je igralec poškodovan, mu bo sodnik naročil, naj vrže žogo iz igrišča.

15. Vrzi noter

Ko je žoga zunaj igrišča, igro vrže ena od ekip ali ena izmed njih.

Ekipa, ki izvede met, je ekipa, ki žoge ni vrgla ven. Pri metu žoge uporabite obe roki, žoga pa se drži nad glavo. Poleg tega igralci ne smejo predolgo dvigovati žoge.

16. Vsebina zadetka

Strel se izvede, ko žoga prečka črto poleg vrat, ki jo je povzročil nasprotni igralec.

Ta strel lahko izvede eden od igralcev, pa naj bo to vratar ali soigralec, pod pogojem, da ne preseže območja vratarjeve črte.

17. Kotni udarec (udarec iz kota)

Kotni udarec se izvede, ko žoga prečka črto poleg vrat, ki jo povzroči igralec sam. Kotni strel izvaja nasprotni igralec v kotu.

18. Zamenjava

Na nogometni tekmi lahko zamenjave izvedemo samo za 3 igralce.

19. Pravila kršitve

Ko pride do resne kršitve, na primer trdega reševanja, rokometa, vlečenja nasprotnikove majice, motečega gibanja itd. Sodnik ima pravico izdati dva kartona, in sicer rdeči in rumeni.

Rdeči karton dobi igralec, ki stori hudo napako, posledica tega pa je izključitev igralca. Medtem ko je rumeni karton podan za strogo opozorilo, če dobite dva rumena kartona, boste samodejno dobili rdeči karton.

20. Pravila prostega udarca (Prosti strel)

Prosti strel se izvede, ko igralec stori prekršek. Kadar pride do kršitve, lahko žogo s prostega strela brcne neposredno v gol ali pa jo poda na drugega igralca.

21. Kazen

Igralci, ki na golmanskem območju storijo napako, bodo nagrajeni z enajstmetrovko. Te kršitve vključujejo spopad, rokomet in številne druge kršitve, storjene v kazenskem prostoru. Za kazen bo imenovan eden od igralcev

To je razlaga različnih pravil nogometnih tekem. Lahko koristno!